NETWORKING
Networking może być bardzo cenny i istotny dla rozwijania kariery, jeśli tylko dobrze do niego podejdziesz. O tym właśnie porozmawiamy w tym materiale. O dobrym i złym networkingu. A jednym ze sposobów na rozwijanie sieci kontaktów jako programista jest dołączenie do grup programistycznych.
BŁĘDNY NETWORKING
Większość programistów zaczyna interesować się networkingiem w momencie, kiedy czegoś potrzebuje — na przykład nowej pracy. Ale to absolutnie najgorszy moment i najgorszy sposób na nawiązywanie kontaktów. Budowanie sieci kontaktów wymaga czasu. Pośpiech i oczekiwanie szybkich rezultatów skutkują pokazaniem siebie jako zdesperowanego żebraka, próbującego być miłym dla innych, żeby coś od nich dostać.
Musisz zainwestować w sieć kontaktów, nim zaczniesz czerpać z niej zyski. To dlatego networking wymaga czasu i nie można zajmować się nim w pośpiechu. Jeśli szukasz nowej pracy, ponieważ straciłeś poprzednią, i myślisz sobie: „To świetna pora na rozbudowanie sieci kontaktów. Dzięki temu zdobędę nową pracę”, robisz to źle. Każdy, kogo poznasz, a z kim będziesz próbował zacieśnić więzi, szybko zwęszy podstęp. Od razu odgadnie, że nie jesteś zainteresowany relacją biznesową czy pomaganiem, ale tylko udajesz, by coś zdobyć dla siebie. Takie działania będą miały skutek odwrotny do tego, do którego dążysz.
Nie chodzi tylko o kwestię czasu, która często sprawia, że programiści źle podchodzą do networkingu. W grę wchodzi też sposób podejścia do całego procesu. Celem networkingu nie jest rozdanie wizytówek tylu osobom, ilu tylko się da. Takie chaotyczne podejście zbuduje naprawdę płytkie relacje, które nic Ci nie zaoferują. Networking to również nie opowiadanie ludziom całej historii swojego życia i tego, jaki jesteś wspaniały.
Ale jeśli to wszystko złe sposoby na networking, to co jest dobrym sposobem?
POPRAWNY NETWORKING
Musisz zainwestować w proces budowania sieci kontaktów i w osoby w tej sieci. Kiedy kogoś spotkasz na konferencji czy w grupie branżowej, nie myśl, co osoba ta może zrobić dla Ciebie — nawet jeśli naprawdę potrzebujesz pracy. Zamiast tego skup się na tym, co Ty możesz zrobić dla tej osoby. Staraj się być tak pomocny, jak tylko się da. Słuchaj uważnie, wykorzystaj umiejętności aktywnego słuchania, by określić, w jaki sposób możesz pomóc tej osobie albo czy ktoś, kogo znasz, mógłby jej pomóc. To Ty oferujesz, oferujesz i jeszcze raz oferujesz wartość. W ten sposób budujesz sieć kontaktów. Stajesz się osobą, wokół której inni chcą przebywać, którą chcą znać, z uwagi na oferowaną przez Ciebie wartość.
Wartość możesz zaoferować na wiele sposobów.
- Może nią być po prostu wyjątkowo pozytywne nastawienie.
- Mogą nią być Twoje kontakty, które pomagają innym rozbudować ich sieci kontaktów.
- Wartością mogą być Twoje umiejętności, czy nawet Twoja zdolność słuchania i wysłuchiwania.
Aby naprawdę zaoferować komuś wartość, będziesz musiał się postarać. Nie bądź jedną z osób, które zawsze rozdają wizytówki i rozmawiają z kimś tylko przez trzy sekundy. Zamiast tego poświęć czas na prawdziwą rozmowę, na nawiązanie prawdziwego kontaktu, czy to na zabawie, konferencji, czy spotkaniu branżowym. Jasne, że przez to poznasz mniej osób, ale będziesz zasiewał ziarna relacji i rozbudowywał trwałą sieć kontaktów, a nie tylko powierzchowne relacje. A jeśli nie wiesz, co powiedzieć, kiedy poznajesz nowe osoby, czy jak z nimi rozmawiać, to śpieszę z przydatną i prostą taktyką: zapytaj je o ich własne życie. To temat, który wszyscy uwielbiają: samych siebie. Wiele osób popełnia błąd. Próbujesz nawiązać kontakt z losową osoba i przekonać ją, by wysłuchała tego, kim jesteś i co robisz. A powinieneś raczej poprosić tę osobę, by to ona opowiedziała o tym, co ją najbardziej interesuje. Co ją interesuje? JEJ WŁASNE ŻYCIE. Pytaj więc i pozwól, by druga osoba opowiadała o sobie, a będzie dobrze.
GDZIE NAWIĄZYWAĆ KONTAKTY?
Najprostszą i najlepszą rzeczą do zrobienia jest znalezienie grup ludzi zainteresowanych tym, czym sam się interesujesz. Sugeruję, byś korzystał z takich stron jak Meetup.com i szukał grup na dowolny temat, który wpadnie Ci do głowy. Korzystaj z takich serwisów, by odnajdywać grupy programistów w swojej okolicy, a potem uczestnicz w ich spotkaniach, dzięki czemu będziesz miał wiele okazji do nawiązywania kontaktów.
Po prostu upewnij się, że nie pojawisz się na takim spotkaniu, oczekując, że nawiążesz kontakty, bo akurat szukasz pracy. Uczestnicz w interesujących spotkaniach regularnie, a wtedy na pewno stworzysz sieć kontaktów. Bądź gotów poświęcić czas.
Warto również pomyśleć o hackathonach i podobnych wydarzeniach organizowanych w Twojej okolicy. Hackathony to przypominające maraton wydarzenia, w których zespoły muszą stworzyć kompletny prototyp produktu w ciągu 24 lub 48 godzin, czasami więcej. Z uwagi na bliskość współpracy i konieczność polegania na pracy zespołowej to naprawdę świetne okazje do poznania innych programistów, projektantów i przedsiębiorców, no i do tego niezła frajda!