Praca programisty – odzyskaj radość najpiękniejszych lat programowania!
Na czym polega programowanie,
a na czym praca programisty ?
Prawdopodobnie wszyscy programiści zaczynali podobnie – ucząc się kodowania, ponieważ to jest coś, co lubią. Każdy z nas czerpał radość z pisania programów. W końcu niewiele osób inwestuje czas, energię i być może pieniądze, aby stać się lepszymi w czymś, czego nienawidzą.
Ale oto pułapka w pracy programisty! Wkrótce, niezależnie od tego, czy pracujesz jako wolny strzelec, czy dla firmy , zdajesz sobie sprawę, że mniej chodzi o robienie tego, co lubisz, a bardziej o robienie tego, co lubią inni. Jeśli masz szczęście, te dwa elementy często się pokrywają. Ale to nie jest zbyt częste.
W końcu większość dzisiejszego profesjonalnego programowania ma całkiem inny charakter. Już dawno minęły romantyczne dni, kiedy para przyjaciół koduje grę na domowe komputery z lat 80-tych. Obecnie profesjonalni programiści zazwyczaj pracują nad małymi modułami produktu końcowego.
Nie ma radości pisania bez odpowiedniego nastawienia!
Właściwe nastawienie, czyli musisz zrozumieć co tak naprawdę sprawia Ci radość. Brzmi to oczywiście i banalnie. Jednak chodzi o to, że musimy odkryć, że coś nam się nie podoba w obecnej sytuacji i zastanowić się: po pierwsze jak to zmienić? a jeśli nie możesz tego zmienić, to jak się z tym pogodzić i zaakceptować to. Może jesteś do czegoś źle nastawiony? A teraz z drugiej strony: Co ci się najbardziej podoba? Czy to rozwiązywanie problemów? Tworzenie rozwiązań i funkcjonalności? Być może należysz do osób, którym w samym czystym kodzie widzą piękno. A może lubisz pisać testy TDD, czyli minimalizować błędy w kodzie?
Tu i teraz znajdź radość z pisania kodu!
Pomijając problemy ze współpracownikami lub podobne problemy wynikające z braku umiejętności miękkich , jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie są nieszczęśliwi w swojej pracy, jest to że nie interesuje ich los firmy. Postaraj się zrozumieć projekt i firmę w której pracujesz. Innymi słowy, aby na nowo odkryć radość z programowania, naprawdę musisz zobaczyć, jak Twój własny wkład łączy się z tym, co robisz. Jeśli na przykład twoje własne źródło przyjemności z kodowania polega na znajdowaniu rozwiązań, spróbuj dowiedzieć się, jak możesz pomóc swojemu zespołowi w pracy lub projekcie.
Praca, praca … a może wróć do najpiękniejszych lat?
Wielu specjalistów IT zapomina o tym że: praca w życiu to nie wszystko. Pamiętaj, że rezygnacja z pisania dla przyjemności kodu na rzecz tak zwanego profesjonalizmu NIGDY NIE KOŃCZY SIĘ DOBRZE!
Spróbuj wykonać kod, który nie jest związany z pracą. Nie musi to być nic wielkiego, ani nie musi zajmować dużo czasu. Miejsca pracy i zadania przychodzą i odchodzą; przeżywanie i osobiste spełnienie są na zawsze.
Konkluzja
Zastanów się czego chcesz od programowania? Jak to co lubisz robić pomoże w twoim zespole? Jak już znajdziesz odpowiedź ciesz się tym! 😉 Tak w skrócie:
- Właściwe nastawienie, czyli zadaj sobie pytania co lubisz robić?, czego nie lubisz robić?, jak zmienić nastawienie?
- Po pierwsze zrozum na czym polega programowanie i przemysł. Następnie rób to co lubisz: tu i teraz i zastanów się jak możesz pomóc swojemu zespołowi!
- Praca to nie wszystko – spróbuj nowych projektów, technologii – odzyskaj radość najpiękniejszych lat programowania!
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER DOTYCZĄCY
CZYSTEGOKODU I PROCESÓW CI/CD
DZIĘKI TEMU OTRZYMASZ NIEZBĘDNIK DEVOPS
Zapraszam do dołączenia na naszej grupie Facebook “Umiejętności miękkie w IT”
Ostatecznie w zamian za dostarczoną treść, proszę więcej uśmiechu w cyfrowym świecie! 😉
Zapraszam na artykuły, które pomogą Ci znów pokochać programowanie
Wybij się! – Social Media – Umiejętności w IT #1
10 Kroków jak nauczyć się nowych rzeczy !!!
Idziesz na rozmowę, mowa o TDD, o nowoczesnych technologiach, o czystości kodu. Kilka zadań do rozwiązania, albo coś większego do napisania w domu. Rzucasz stawkę 3500 (zł nie EUR). Uff, dostałeś tą robotę. Dzień pierwszy, trzeba jakość lokalnie postawić projekt, na co idzie dniówka, oby jedna. Orientujesz się, że całość pracuje na bibliotekach nierozwijanych od kilka lat “ale klient tego nie widzi”. TDD? Jakie TDD! Testowanie to tylko Ctrl+R. Jakość kodu? A kogo to obchodzi. Nie wiesz czegoś? Radź sobie sam, bo nikt nie ma czasu nad tobą stać i ci pomagać. Przychodzi student z Ukrainy i mówi, że zrobi… Czytaj więcej »
Hej, zapraszam na zadanie tego pytania na grupie FB
https://www.facebook.com/groups/2524444417804814
Nastawienie to słowo klucz. Nie tylko w programowaniu, ale i w życiu!
Dokładnie, dzięki za tak prosty i pozytywny komentarz. Potrzeba nam nastawienia, żeby pokonywać różne zakręty