Co warto wiedzieć przed rozmową kwalifikacyjną?
5 rzeczy, które musisz wiedzieć
przed rozmową rekrutacyjną
Po pierwsze dobre nastawienie
Pamiętaj, że odrzucenie Twojej kandydatury to nie koniec świata. Prawie zawsze możesz ponownie aplikować do danej firmy po roku, a wiele osób otrzymuje propozycje pracy od organizacji, które wcześniej ich nie przyjęły. Nie zniechęcaj się. Bądź wytrwały!
Jak napisać CV?
Widziałeś te kolorowe broszury, które można zobaczyć w każdym z biur podróży. Wziąłeś kiedyś którąś z nich do ręki i przeczytałeś? Większość tych ulotek jest kolorowa i pięknie zaprojektowana.
Porównaj je teraz z typowym CV programisty? – Zauważ jedną rzecz: zarówno biuro podróży, jak i programista szukający pracy chcą się zareklamować i przekonać kogoś, żeby dał im pieniądze.
Nasze CV są takie, bo nikt z nas nie zajmuje się tym profesjonalnie. Spoko, jesteś usprawiedliwiony to rzecz, którą piszemy kilka razy w życiu. Nie ma sensu inwestować dużych pieniędzy w rozwijanie tej umiejętności, gdy na rynku są tysiące profesjonalistów, którzy już dziś zrobią to lepiej, niż Ty byłbyś w stanie zrobić to nawet po odbyciu szkolenia czy przeczytaniu mądrego poradnika.
Zleć napisanie dobrego CV, specjaliście, który zna dobrze branżę IT. Ten ktoś musi wiedzieć jak dobrze sprzedać twoje umiejętności techniczne. Jeśli boisz się o swoje pieniądze, że je źle zainwestujesz poproś takiego specjalistę o wysłanie przykładowych życiorysów dla twojej weryfikacji.
Rozmowa kwalifikacyjna jak się ubrać?
Początkująca firma | Microsoft, Google, Amazon, Facebook i podobne | Firmy nietechnologiczne
(w tym banki) |
|
Mężczyźni | Eleganckie dżinsy. Koszulka polo lub koszula wizytowa. | Eleganckie dżinsy. Koszulka polo lub koszula wizytowa. | Garnitur, ale bez krawata. Na wszelki wypadek możesz zabrać krawat ze sobą. |
Kobiety | Eleganckie dżinsy. Ładna bluzka lub sweter. | Eleganckie dżinsy. Ładna bluzka lub sweter. | Garnitur lub spodnie z kantem i elegancka bluzka. |
W jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Choć przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu kandydata zwykle najważniejsza jest rozmowa, to dostać się na nią możesz dzięki CV i swoim wcześniejszym doświadczeniom. Powinieneś pomyśleć o tym, jak wzbogacić swoje techniczne (i nietechniczne) doświadczenie.
Oto kilka porad dla studentów:
- Wybieraj kursy, na których tworzone są rozbudowane projekty. Nie bój się kursów, na których rozwijane są duże, złożone projekty.
- Bierz udział w praktykach. Nawet na pierwszych latach studiów możesz zyskać przydatne doświadczenie zawodowe.
- Zacznij coś tworzyć. Samodzielne przedsiębiorcze próby zrobią wrażenie w niemal każdej firmie. Dzięki nim zdobędziesz doświadczenie techniczne.
Porady dla osób pracujących w zawodach IT, którzy chcą zmienić pracę:
- Zadbaj, aby robić ambitne rzeczy i projekty w obecnej pracy.
- Jeśli masz wolny czas, poświęć go na implementację aplikacji mobilnej, webowej lub prowadzeniem bloga.
Jak zbudować Networking ?
Prawdopodobnie wiesz, że wiele osób zdobywa pracę dzięki znajomym. Też możesz być w tym gronie o to kilka porad jak budować sieć kontaktów w IT:
- Używaj witryn takich jak Meetup.com
- Przyjdź na spotkanie i przywitaj się z ludźmi. Może to wydawać się trudne, jednak naprawdę nikt nie będzie wrogo do Ciebie nastawiony.
- Otwarcie opowiadaj o swoich zainteresowaniach i rozmawiaj z innymi o ich hobby.
- Po spotkaniu podtrzymaj kontakt. Dodaj daną osobę do znajomych w serwisie LinkedIn lub wyślij e-mail
👌Materiał jest częścią serii: Rozmowa kwalifikacyjna wyjaśniona w jednym podręcznym przewodniku!
Zapraszam do polubienia fanpage Facebook “Umiejętności miękkie w IT”
Ostatecznie w zamian za dostarczoną treść, proszę więcej uśmiechu w cyfrowym świecie! 😉