Rozwój zawodowy w IT – Kariera Startup
Startup – ciekawa ścieżka kariery zawodowej. Wywiad z Eva Galant Hashiona.
Na początku kariery każdy ma swoje wyobrażenie o przyszłości. Na studiach jedni marzą o pracy u gigantów takich jak w Facebook, Amazone, Microsoft, Google, drudzy chcą pracować po prostu w korporacji, a z kolei inni szukają przygody i adrenaliny w startupie. Nasz rozwój zawodowy związany jest zarówno z umiejętnościami technicznymi, jak i kompetencjami miękkimi. Według mnie naszą ścieżkę kariery zawodowej determinują trzy rzeczy: umiejętność podejmowania decyzji, zdecydowanie w ich realizacji oraz pasja, która pomaga w trudnych chwilach. Przeszłe postanowienia i wytrwałość w nich generują miejsce pracy, w którym aktualnie jesteś (w tym przypadku w świecie IT). Bardzo chciałbym zaprosić Cię na wywiad z osobą, która bez względu na sytuację, trudności wewnętrzne (choroba Hashimoto) i zewnętrze (kryzys związany z Covid-19) wytrwale realizuje swoje cele zawodowe, obrane jeszcze na studiach w Szczecinie. Mam zaszczyt przedstawić Wam Evę Galant, przedsiębiorczą kobietę, która realizowała projekty komercyjne i non-profit w takich miejscach jak Warszawa, Berlin, Londyn, Tel Aviv, Chicago i Dolina Krzemowa. Dziś Eva poświęca pełnię swojej uwagi na budowaniu Hashiony. Hasiona to wirtualna klinika dla osób chorych na chorobę Hashimoto. Właśnie przy budowie tej aplikacji Eva pokazała co to znaczy walczyć o marzenia i pomagać innym. Ewę wyróżnia upór pomimo przeszkód. Wspomniana wyżej aplikacja powstała w czasach pandemii Covid-19, gdy cały świat stanął w miejscu. Jej ścieżka kariery zawodowej może być przykładem dla innych osób marzących o pracy w startupie.
Jak zaczęłaś swoją ścieżkę kariery zawodowej? Startup czy korpo?
Podczas studiów na Politechnice Szczecińskiej miałam okazję poznać polskie środowisko startupowe. W 2010 roku rozpoczęłam współpracę z firmą eOfferSocial, zajmującą się produkcją aplikacji lojalnościowych powiązanych z Facebookiem. W ten sposób dołączyłam do jednego z pierwszych polskich akceleratorów startupowych. Spodobała mi się ścieżka zawodowa przedsiębiorcy w IT i postanowiłam, że to jest to czym chcę zajmować się w moim życiu. Później wyjechałam do Londynu, gdzie zaczelam pracowac jako niezależny konsultant dla software house-ów i startupów seedowych. To właśnie wtedy zaczęło się moje życia w stylu nomada, prowadziłam projekty na całym świecie np. w Berlinie, Londynie, Tel Avivie, czy Chicago i dużo podróżowałam, również prywatnie.
Kto może założyć startup? Czy można się nauczyć się zakładać startup?
Prowadzenie startupu samemu, a przyglądaniu się jak ktoś prowadzi startup można porównać do prowadzenia samochodu. Będąc kierowcą wiemy, widzimy i działamy o wiele więcej niż siedząc na miejscu pasażera. Kierowca musi skupiać się na miliardzie rzeczy jednocześnie, natomiast osoba siedząca z boku, mimo że widzi tę samą drogę, ma całkowicie inną perspektywę. Tak samo jest z startupem! Książki, szkolenia, wykłady to ogromne źródło wiedzy, ale ja się nauczyłam najwięcej od innych ludzi. Jestem osobą bardzo ciekawską i non stop pytam: dlaczego? jak? Uważam, że wybór tego kim i czym się otaczamy ma ogromne znaczenie. Ja otoczyłam się środowiskiem startupowym i wśród specjalistów w danej dziedzinie. Dzieki temu moge sie od nich uczyć. Jeśli chodzi o książki to oczywiście mogę kilka polecić. Na pewno warto skupić się na klasyce startupowej, tj.: Lean Startup, Metoda Lean Analytics, Business Model Generation. W książce Lean Startup najważniejszy nacisk położono na weryfikację pomysłu i proces budowy MVP, który jest tam świetnie opisany. Nie słyszałam jeszcze o szkoleniach i kursach budowy startupu, może wszystko przed nami 🙂 To co ja bym polecała rozważyć to raczej kursy z konkretnych dziedzin: marketingu, sprzedaży czy budowania produktu. Każdy startup jest bowiem troszkę inny. Z mojego międzynarodowego doświadczenia mogę też doradzić zbudowanie jak najbardziej różnorodnego zespołu, który kompetencjami będzie się uzupełniał. Wieksza szanse na sukces będzie miał zespół złożony z osoby technicznej i marketingowca, niż np. dwóch osób biznesowych tylko.
Startup jak zacząć? Jak sfinansować?
Jeśli masz ambicje zbudować globalny startup, potrzebujesz pieniędzy od VC, bo to jest Twój katalizator. Mówiąc wprost: musisz przesiąść się z normalnego samochodu do Ferrari by jechać szybciej. Ale jest jeden haczyk: im później weźmiesz pieniądze od VC, tym lepiej dla wyceny Twojego startupu. Łatwiej przekonać zewnętrznego inwestora do inwestycji, mając zbudowane MVP i pierwszych klientów, niż powiedzmy tylko pomysł. Jest to lepsza pozycja negocjacyjna i prawdopodobnie bedziesz mogl oddac mniej udziałów w spółce, gdyż pomysł jest juz w miare zweryfikowany a ryzyko mniejsze. Według mnie na samym początku warto mieć jakiś kapitał: własne oszczędności lub zastrzyk od kogoś z rodziny. Musisz mieć z czego żyć, musisz wypłacać sobie jakąś pensję, żeby zabezpieczyć podstawowe potrzeby i mieć spokojną głowę. Trzeba ten ciężki okres przetrwać i skupić się na tworzeniu projektu. Natomiast jeśli chodzi o akceleratory startupów to jestem ogromną fanką tego typu inicjatyw. Szczególnie dla tych, którzy startują ze swoim pierwszym startupem, ale nie tylko. Ja przy tworzeniu aplikacji Hashiona zdecydowałam dołączyć do polskiego ReactorX. Podjęłam tą decyzję z dwóch powodów:
- Znam founderów Reaktora i wiem jaką jakość, wiedzę i doświadczenie niosą ze sobą.
- Akurat był COVID-19 i mogłam pracować z nimi zdalnie (w normalnych warunkach to byłoby trudne).
Do akceleratora nie idzie się po pieniądze, tam idzie się po wiedzę i networking. Jeśli twój akcelerator jest dobry to pomoże Ci również wypromować Twój startup. Będzie miał świetnych mentorów, co popchnie Ciebie i Twój projekt dalej.
Czy możesz opowiedzieć więcej o twoim startupie Hashiona?
Zaczęłam działać nad startupem Hashiona w połowie lutego 2020. Ja i mój zespół skupiamy się na chorobach niedoczynności tarczycy oraz Hashimoto. Z tym projektem wiąże się moja osobista historia. Szcześć lat temu zachorowałam na Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna i mogę porównać ją do stanu permanentnego kaca: bolą mięśnie, mamy “ciężką głowę”, brak logicznego myślenia, brak energii, wrażliwość na zimno. Choroba zmieniła mnie z osoby bardzo aktywnej, który pracowałam na etacie, rozwijal swoje projekty po godzinach oraz działał aktywnie w organizacjach non-profit , na człowieka bez energii i wiecznie zmęczonego. Musiałam spać po 12 – 13 godzin dziennie, a i tak wciąż nie miałam sił życiowych. Dodatkowo miałam trudności z myśleniem, zapamiętywaniem, koncentracją . Dziś wiem, że ten stan nazywa się mgłą mózgową.
Bardzo ciężko jest znaleźć lekarza, który nie tylko zna się na chorobie, ale również nie ignoruje pacjenta i jego objawów. Niestety, ale bardzo często się zdarza, że lekarz jedynie przepisuje tabletki i ignoruje całą resztę symptomów. Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, która dotyczy całego organizmu (tutaj odsyłam do informacji w sieci o Hashimoto). Leczenie choroby polega na przyjmowaniu dawki hormonów i suplementów (przeciętny chory na Hashimoto bierze do 12 różnych suplementów diety) oraz zdrowym stylu życia: odpowiednio dobranej diecie i aktywności sportowej, redukcji stresu i dbaniu o regularny sen. Warto porzucić gluten, produkty wysoko przetworzone oraz cukier i zacząć odżywiać się naprawdę zdrowo. Trzeba też zmienić styl życia, stres czy praca po nocach nie wchodzi w grę.
Aplikacja Hashiona ma w pierwszej kolejności pomóc użytkownikom, u których zdiagnozowano chorobę, w tak zwanym self trackingu, czyli samodzielnemu monitorowaniu swojego zdrowia. Chorzy szukają w ten sposób tak zwanych “individual health pattern” – czyli wzorców przyczynowo skutkowych np.: dziś zjadłam produkt zawierający gluten, na drugi dzień boli mnie głowa – może to być dla mnie niewskazane skoro ta korelacja wystąpiła już X razy.
Drugą funkcjonalnością aplikacji jest popularyzacja wiedzy, która jest merytoryczna i napisana przystępnym językiem dla przeciętnego Kowalskiego (ciężko jest zrozumieć literaturę medyczną szczególnie, gdy dostęp do niej jest płatny, a ona sama pisana w języku obcym).
Trzecią funkcjonalnością są porady u lekarzy specjalistów za pomocą dostępu do telemedycyny. Chcemy by pacjent miał dostęp do specjalistów od endokrynologii, dietetyki klinicznej oraz psychologii.
Jakie umiejętności miękkie? – wyróżniają Evę
Po około godzinnej rozmowie z Evą stwierdzam, że każda osoba ze środowiska IT może uczyć się od niej następujących umiejętności miękkich: odwagi, ciekawości oraz umiejętności obracania przeszkód w okazje na ścieżce kariery zawodowej . Poniżej objaśniam w punktach:
- odwaga – Eva odważnie, bo już w wieku 21 zaczęła karierę w startupie. Została co-founderem początkującej firmy w IT, następnie pomimo początkowej bariery językowej, przeprowadziła się do Londynu i tam dalej odważnie realizowała swoje marzenia. Nawet choroba nie przeszkodziła jej w rozwoju zawodowym.
- ciekawość – Eva jest ciekawa świata oraz ludzi. Zawsze pyta jak ? dlaczego? po co? Jest to niesamowicie ważna umiejętność, ponieważ bez kompleksów pyta się bardziej doświadczonych osób i dzięki temu zrealizuje własne cele. Bo najlepiej jest uczyć się na błędach innych!
- obracanie przeszkód w okazje – tym najbardziej mi zaimponowała. Oto dwa przykłady: Aplikacja Hashiona – Eva jest osobą chorą na Hashiomoto– więc zbudowała startup dla osób cierpiących na tę chorobę, rozumie problem i specyfikę tej przypadłości. Dodatkowo pragnie pomóc innym też cierpiącym z powodu Hashimoto, ale wspaniale! (życzę jej dużo sukcesów)
Drugim przykładem jest sytuacja z COVID-19 – jak sama przyznaje, realizacja prac z akceleratorem ReactorX była możliwa dzięki pracy zdalnej podczas pandemii, co w normalnych warunkach to byłoby ciężkie.
Konkluzja
Miałem ogromną przyjemność prowadzić wywiad z Evą, szczerze mówiąc jej ścieżka kariery w startupie zaimponowała mi. Po wywiadzie zapomniałem o rzeczach, które mnie blokują wewnętrzne i zewnętrze. Staram się zamieniać problemy w okazje. Jeśli chcesz poczytać o innych postaciach z IT, które dzięki kompetencją miękkim idą na przód to zapraszam na wywiad z Olą Kunysz – budowanie marki osobistej w IT, wywiad z Krzysztof Jendrzyca o umiejętnościach miękkich w IT
Zapraszam do dołączenia na naszej grupie Facebook “Umiejętności miękkie w IT”
Ostatecznie w zamian za dostarczoną treść, proszę więcej uśmiechu w cyfrowym świecie! 😉