Szefowie Wrogowie w naszej Pracy
Szefowie wrogowie
👉Mobbing – jak sobie poradzić?
Konfrontacje moich opinii i rad na temat sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnym szefem (jestem osobą z 3 letnim stażem w trzech różnych firmach) z komentarzami eskpertki z obszaru HR, Róży Szafranek, z którą miałem przyjemność prowadzić wcześniej wywiad. A więc następująca formuła: w pierwszej kolejności opis szefa wroga, potem rada zwykłego pracownika etatowego (Moja Rada) i opinia eksperta Róży Szafranek.
Sprawdź 7 sposobów na to, by twoja wydajność w IT poszybowała do samych niebios!🎢
Pobierz darmowy E-Book!
Szef autorytarny
Opis
Jego narzędziem motywującym pracowników są groźby, kary lub zastraszenia. Jest czepialski, ciągle szuka powodu, aby podciąć skrzydła. Nie chwali pracowników, podczas weryfikacji pracy doszukuje się najmniejszych niedociągnięć.
Rada zwykłego etatowca
Spróbuj doszukać się pozytywnych stron pracy z takim szefem, może kiedyś zobaczył Cię w negatywnym świetle i traktuje Cię szablonowo. Jeśli denerwuje cię jego czepianie się spraw, żeby nie miał powodów bądź skoncentrowany na pracy, nie popełniaj błędów, pomyśl o podsyłaniu mu raportów z postępów w projekcie.
Profesjonalna porada Róży
W przypadku takiego szefa wyznacz sobie granicę między Tobą, tym, co robisz i tym, co szef o Tobie mówi i jakie są jego obowiązki wobec Ciebie, firmy i Waszej relacji.
👉Szef autorytarny będzie nas poniżał i tłamsił, dlatego trzeba sobie wypracować sposób ochrony – znać swoją wartość, swoje mocne i słabe strony – niezależnie od tego, jakie są opinie szefa.
👉Narzędziem w działaniu takiego szefa jest obniżenie naszej samooceny, często nieświadome, wynikające z niedojrzałości. Ale usprawiedliwianie go i wykazywanie zrozumienia daleko Cię nie zaprowadzi – musisz przede wszystkim troszczyć się o siebie.
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że taki szef często mówi swoje, ale Ty również wiesz swoje i to, co on zleca Ci jako wykonywane obowiązki to jedno, a to, że komentuje Twoje zachowania to zupełnie co innego. Wtedy nie będzie Cię to dotykało, będziesz w stanie się od tego odseparować. w innym wypadku możesz nie być w stanie tego wytrzymać.
Szef, który zna się na rzeczy
Opis
To szef, który działa według procedur, na wszystko musi mieć papier lub dowód. Skrupulatnie przestrzega wykonania zadań według jego osobistej wizji, wszelkie kreatywne pomysły, które różnią się od tego, co wymyślił, są złe i niepotrzebne według jego opinii. Po jakimś czasie pracownicy w danej firmie przestają zgłaszać nowe idee, być kreatywni, odpuszczają i działają tylko według poleceń.
Rada zwykłego etatowca
Odpuść to wszystko i nie przejmuj się! Rób, jak mówi, on jest szefem, a Ty pracownikiem, ktoś go powołał na to stanowisko. Martwisz się, że nie jesteś kreatywny – zajmij się kreatywnością po pracy! Jeśli będziesz z tym walczył, stracisz energię i po pracy będziesz bardzo zmęczony. Jeśli wciąż do Ciebie nie przemówiłem, to po prostu zaakceptuj szefa, jakim jest, nie walcz z nim, a jeśli ciężko Ci wytrzymać to swoje siły skoncentruj na szukaniu innej pracy.
Profesjonalna porada Róży
Podejmij próbę rozmowy z takim szefem i nazwij te problemy, które zauważasz. W takiej rozmowie porusz temat wyodrębnienia obszaru autonomii, gdzie Ty możesz działać i jakie zadania oraz obszary są dla Ciebie i możesz w nich samodzielnie działać, podejmując decyzje,, a gdzie są obszary szefa, w których wspólnie działamy według jego wytycznych. Rozmowę poprowadź tak, żeby jasne było, że jej celem jest wspólne działanie i osiągnięcie celu. Pokaż, że autonomia i swój obszar do działania jest Ci potrzebny nie tylko do rozwoju, ale też do tego, by móc rozwijać firmę.
Szef dolewający oliwy do ognia – „Lucyfer”
Opis
Szef żądny rywalizacji, wyścigu szczurów pomiędzy pracownikami. Działa według zasady „dziel i rządź”, daje przyzwolenie na plotkowanie lub sam sieje plotki o innych. Ludzie w pracy są rozbici, nikt nikomu nie może zaufać, nie istnieje zasada braterstwa i współpracy. Każdy na każdego “chce coś mieć”.
Rada zwykłego etatowca
Zacznij od siebie samego, nie słuchaj plotek! Wyrażaj się w sposób serdeczny do innych, jeśli ktoś czegoś nie potrafi, używaj empatii. Staraj się nieść pozytywną energię, to skutecznie niszczy toksyczność ludzi w pracy.
Profesjonalna porada Róży
Dobry manager wie, że jego chwałą jest to, że jego zespół jest w chwale. Managerowie, którzy tego nie rozumieją, grają na siebie, są typami gwiazd, dogadują się z poszczególnymi osobami, sieją plotki. To najtrudniejszy typ szefa, bo problemem nie jest brak umiejętności zarządzania, tylko osobowość, która w centrum stawia swego szefa i zaniedbuje lub wręcz eliminuje wagę innych obszarów.
Moją radą jest próba dogadania się z teamem. Nie jesteś w stanie zmienić osobowości człowieka z pracy, tym bardziej jesteś w relacji szef – pracownik Jeśli nie da się zbudować dobrej relacji z szefem i nie jesteśmy w stanie odejść z firmy (możemy tu mieć różne powody i różne motywacje i to jest jak najbardziej OK, nie udzielajmy innym nigdy rad w stylu: “musisz to rzucić i koniec”), to spróbujmy zbudować dobrą relację z zespołem. Próba stworzenia transparentnej komunikacji i dobrą, zdrowej relacji pomiędzy członkami zespołu prowadzi do budowania siatki wsparcia społecznego, która w takich sytuacjach jest na wagę złota.
Szef krytyk
Opis
Ciągle krytykuje, prześladuje psychicznie, często wywołuje strach poprzez stosowanie mobbingu Poniża Cię przed innymi. Często straszy utratą posady. Szef traktuje pracowników przedmiotowo i nie liczy się z balansem między życiem osobistym a pracą. Chce, żebyś był pracoholikiem albo żebyś przynajmniej wykonywał zawsze, o każdej porze dnia i nocy, jego polecenia.
Rada zwykłego etatowca
Naprawdę nie wiem co mam Ci doradzić, nie miałem nigdy takiego szefa, staram unikać się takich szefów i ludzi.
Profesjonalna porada Róży
W przypadku ewidentnego mobbingu jestem przeciwniczką mówienia: „Nie przejmuj się”. Nie bagatelizujmy odbioru innej osoby, nie umniejszamy znaczenia przykrych przeżyć, postarajmy się je rozumieć, bo tylko to jest wstępem do dobrej pomocy. Niedocenianie problemu albo udzielanie głupich porad kończy się tym, co mówienie osobie z depresją rzeczy typu: „Po prostu zajmij się czymś innym, wyjdź z psem na spacer, pobiegaj”). Tak samo, jak depresja to choroba i naprawdę poważna rzecz, tak mobbing jest traktowany jako przestępstwo oraz może wywoływać psychiczne spustoszenie w ludzkiej głowie.
I dlatego jedna sprawa to to, czy człowiek sobie psychicznie umie z tym poradzić, czy nie umie.Ale druga jest taka, że Twoim obowiązkiem jest zgłoszenie całej sytuacji np. do działu HR albo do głównego szefa czy właściciela. Często ludzie boją się, że nikt im nie uwierzy i w efekcie nic nie robią z tym problemem. A to przecież jest tak, że jeśli ktoś zrobił to Tobie, może zrobić to wielu innym osobom. O nich warto pomyśleć, jeśli nie chcesz pomyśleć o sobie albo boisz się konsekwencji. Domniemanie prawdziwości zgłoszenia pracownika jest prymarne nad dowodami. W praktyce nie musisz mieć żywego dowodu na mobbing, żeby go zgłosić.
Szef, który nie rozumie słowa “zmęczenie” albo słowa “dość”?
Opis
Tyle pracy, że nie ma czasu załadować taczki z cementem. Nałożenie na pracownika ogromnej ilości pracy, która przekracza jego zdolności fizyczne i możliwości psychiczne powoduje chroniczne zdenerwowanie i niechęć do wykonywanej pracy. W wyniku tego ludzie pracują mało wydajnie.
Rada zwykłego etatowca
Jeśli, ktoś będzie chciał w pracy dodać Ci obowiązków, powiedz, że nowe obowiązki wiążą się z ryzykiem, że nie wykonasz albo źle wykonasz te rzeczy, które zostały Ci już powierzone wcześniej.
Profesjonalna porada Róży
Zakładamy na początek, że szef ma dobre intencje, ale – ponieważ sam pracuje na wysokich obrotach – nie rozumie, że Ty pracujesz na nieco niższych albo potrzebujesz więcej czasu, by dobrze realizować konkretne zadanie. To częsty problem – szefowie mierzą pracowników swoją miarą.Pokaż szefowi, jak wygląda Twój rozkład pracy. Rozpisz Co zrobiłeś w ciągu dnia, ile czasu dokładnie Ci to zajmuje i pokaż, że to po prostu nie mieści się w założonym przez Twojego szefa czasie. Alternatywą jest oczywiście robione po łebkach . Ale to z kolei może pociągać niezadowolenie klienta albo wymagać kolejnych godzin spędzonych na poprawkach.
Porozmawiaj ze swoim szefem, napisz mu wiadomość z rozpisanym czasem pracy, ile dokładnie jakie zadanie Ci zajmuje. Możesz też poprosić o dodatkowy etat, przypomnieć, że istnieje coś takiego, jak nadgodziny i to jest sposób rozliczania dodatkowego czasu pracy. Miej też koniecznie na uwadze to, że Twój bezpośredni szef może mieć również nad sobą swojego szefa, który musi Twoje argumenty w jakiś sposób obronić, więc dostarcz mu dane, które mu w tym pomogą.
Szef – Sknera
Opis
Brak szans na podwyżkę, mało Ci płacą. Ciągle Ci mówią, że nie mają pieniędzy, a sami jeżdżą drogimi samochodami. Przez to brak Ci zapału do pracy, bo wszystko drożeje. Albo nie możesz awansować, wszystkie wyższe stanowiska od dawna zajęte.
Rada zwykłego etatowca
Trochę brutalne, ale spędzamy tam 8 godzin dziennie, to nasze życie …. – tak, na serio to musiałem, dla żartu 😉
Profesjonalna porada Róży
Przygotuj gotowe argumenty oraz pokaż szefowi, że lepiej jest rozliczać pracownika z efektów, niż tylko z przepracowanych godzin.
Wielu szefów jest przychylnych swoim ludziom, jeżeli chodzi o kwestie podwyżki. Jeśli Twój szef docenia Ciebie i Twoją pracę, to czasami trzeba mu po prostu na temat zwrócić uwagę, bo może w gąszczu spraw zwyczajnie gdzieś mu to umyka i ucieka. Koniecznie musisz przedstawić mu mocne argumenty, które on będzie mógł przedstawić dalej, bo nie wiesz, czy to on jest osobą decyzyjną w sprawie, zwykle musi Twoje wynagrodzenie obronić przed swoim szefem czy innymi managerami. Oczywiście nie powinno tak być, w idealnym świecie to manager wykonuje całą pracę nad awansem “swojego człowieka”, ale wiemy, że w praktyce często tak to nie wygląda. Jeżeli argumentację i całe uzasadnienie zostawisz jemu to jest to dla niego kolejne zadanie, które może odkładać w czasie, więc może daj mu „gotowca”, aby nie musiał poświęcać na to swojego czasu i kombinować, tylko skorzystać z tego, co przygotowałeś.
Kryptonim szef – ciągle patrzy mi na ręce
Opis
Typ szefa, który ciągle kontroluje Cię i pyta się co robisz? Nagle spogląda w Twój komputer i chce sprawozdania z Twojej pracy. Ogólnie nie groźny, ale ogromnie upierdliwy.
Rada zwykłego etatowca
Zapytaj go, czy chce dostawać raporty z postępów. Następnie zaproponuj, że każdego tygodnia będziesz mu podsyłać dokumentację lub streszczenie dotychczasowych prac w projekcie. Powinien odczepić się od Ciebie, jeśli zobaczy, jak ciężko pracujesz nad projektem.
Profesjonalna porada Róży
Pokaż szefowi, że ma w Tobie partnera. Szef nie będzie wtedy musiał sprawdzać Cię ciągle, na jakim jesteś etapie, dopytywać, potwierdzać statusu czy postępów prac. W relacji z szefem powinniśmy dążyć do takiego stanu, że rozwiązujesz problemy i dostarczasz rzeczy samodzielnie, a tylko, gdy utkniesz na jakimś temacie albo nie wiesz co robić, zwracasz się do szefa o pomoc albo o usunięcie barier. Wtedy Twój szef jest spokojny, że rzeczy posuwają się do przodu, a Ty możesz spokojnie pracować.
Jeśli szef nie będzie wiedział, jak wprowadzić taką zasadę zaufania, zaproponuj mu, żeby przydzielił zadania do wykonania i w momencie, kiedy będą one gotowe, to mu je oddasz, zaraportujesz.Jeśli to wypali i będziecie w stanie dobrze współdziałać, szef sam nie zechce wrócić do kontrolowania Cię, bo będzie miał do Ciebie zaufanie i więcej czasu, a Ty zyskasz autonomię i możliwość totalnego wpływu na projekt.
Szef 24/7
Opis
Szef nie chce dać Ci wolnego na wakacje z rodziną, dzwoni podczas dnia wolnego lub po pracy? Szef nie rozumie, że masz, a w właściwie próbujesz mieć, balans między pracą a życiem prywatnym.
Rada zwykłego etatowca
Nie wiem, jak Ci pomóc. Może Róża Tobie doradzi.
Profesjonalna porada Róży
Jeśli masz szefa, który pracuje cały czas i od Ciebie również tego oczekuje, musisz postawić granice. Dobrze jest np. przed wakacyjnym wyjazdem powiedzieć koleżankom i kolegom oraz szefowi, że Poszczególne tematy/zadania oddajesz wyznaczonym osobom, podzieliłam swoje obowiązki i nie będzie Cię teraz przez tydzień, ale każdy wie w czym i jak powinien Cię zastąpić. Twój szef nie będzie zawracał Ci głowy dla samego zawracania głowy, będzie spokojny, że wszystkie istotne kwestie są zaadresowane i zaopiekowane. Wtedy powinien przestać dzwonić.
Szef Dyzio Marzyciel – jak powiedzieć, że tego nie można technicznie zrobić?
Opis
Szef każe Ci lecieć na Marsa na drzwiach od biura? Wiesz dobrze, że to zadanie jest niewykonalne z przyczyn technicznych. Jak powiedzieć szefowi, że to jest nie do wykonania?
Rada zwykłego etatowca
Sam mam często takie trudności, staram mówić wprost, że nie można tego zrobić i zawsze podaję mocny powód.
Profesjonalna porada Róży
Najlepsze jest odnoszenie się do faktów, które ludzie już mają, praca z danymi, w których już – dzięki doświadczeniu danej firmy – jesteśmy w posiadaniu. Jeśli Twoja firma takich nie posiada, możesz też odnieść się do estymacji innych firm (np. w przypadku, gdy inna firma budowała podobną aplikację i zajęło im to dwa lata, a mają podobny liczebnie skład osobowy do Waszego). Szefowi należy przedstawić argumenty, że takie i takie, konkretne doświadczenia pokazują, że wykonanie tego typu zadania trwa dłużej niż szef zakładał lub że np. konieczne jest dokonanie pewnych zmian w projekcie, że zamysł nie może być tak rozbudowany, że potrzebna jest inna technologia i tak dalej. Samo mówienie, że “nieeee, to się nie da” zostanie źle odebrane, szef usłyszy tylko narzekanie, jeśli nie podasz argumentów i odniesień albo uzna, że jesteś leniwy i mało kreatywny.
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER DOTYCZĄCY
CZYSTEGOKODU I PROCESÓW CI/CD
DZIĘKI TEMU OTRZYMASZ NIEZBĘDNIK DEVOPS
Ostatecznie w zamian za dostarczoną treść, proszę więcej uśmiechu w cyfrowym świecie! 😉