Technika Pomodoro, czyli skupienie w pracy dla opornych!
Technika Pomodoro
Technika Pomodoro została opracowana przez Francesca Cirilla pod koniec lat 80 ubiegłego wieku. Jest ona oparta na prostych założeniach — tak prostych, że na początku można omyłkowo ją odrzucić. Podstawowe założenie jest takie, że planujesz swoją pracę na dany dzień, a potem włączasz minutnik na 25 minut i pracujesz nad pierwszym zaplanowanym zadaniem. Zajmujesz się tylko jedną rzeczą naraz i skupiasz się na niej w stu procentach przez 25 minut. Nie pozwól, aby cokolwiek Cię zdekoncentrowało.
Gdy upłynie 25 minut Twojej pracy, nastaw minutnik na 5 minut i zrób sobie przerwę. Taki cykl to właśnie jedno pomodoro. Po czterech pomodoro robisz sobie dłuższą przerwę — zazwyczaj jest to 15 minut. Jeśli skończysz jakieś zadanie szybciej, to powinieneś poświęcić resztę czasu na „doskonalenie” tej rzeczy — pracować nad nią, dokonując małych poprawek albo czytając materiały ponownie, gdy Twoją pracą jest nauka.
I to jest właściwie wszystko. Technika pomodoro jest naprawdę bardzo prosta. Francesco korzystał z kuchennego minutnika w kształcie pomidora, aby pilnować upływu czasu (pomodoro to po włosku pomidor). Dzisiaj mamy do wyboru mnóstwo aplikacji, które pomagają śledzić pomodoro.
Kiedy technika pomodoro działa ?
Prawdziwa moc techniki pomodoro to korzystanie z niej jako narzędzia do oceniania i mierzenia postępów w pracy. Śledząc liczbę pomodoro zrealizowanych w ciągu danego dnia i ustalając jasne kryteria dotyczące tej liczby, nagle zyskujesz moc, która pozwala Ci na dokonanie miarodajnej oceny tego, jak ciężko pracowałeś danego dnia i jakie tak naprawdę są Twoje możliwości.
Dzięki technice pomodoro możesz zacząć myśleć o swoim tygodniu w kategoriach określonych zasobów pomodoro. Chcesz wykonać określoną ilość pracy każdego tygodnia? Oblicz, ile pomodoro jesteś w stanie przepracować tygodniowo i odpowiednio zdefiniuj swoje priorytety. Skończy się poczucie winy, że nie zrobiłeś tyle, ile chciałeś — teraz będziesz dokładnie wiedział, ile pracy musisz wykonać w ciągu tygodnia, i będziesz mógł śledzić swoje postępy, odhaczając kolejne zrealizowane pomodoro. Jeżeli nie uda Ci się zrobić wszystkiego, co zamierzyłeś, ale przepracujesz tyle pomodoro, ile planowałeś, będzie to oznaczać, że problemem nie jest ilość czasu spędzonego na wydajnej pracy, lecz to, jak określiłeś swoje priorytety.
Ile technik pomodoro jesteś w stanie zrobić ?
Ta górna granica może Cię zdziwić. Być może sądzisz, że skoro typowy dzień roboczy trwa osiem godzin, to teoretycznie jesteś w stanie zrealizować w tym czasie około 16 pomodoro po 30 minut każde (razem z przerwą). Jednak w praktyce zrealizowanie 16 pomodoro w ciągu jednego dnia (nawet gdyby liczył on 12 godzin) wymagałoby gigantycznego wysiłku.
Jeżeli chcesz zacząć stosować tę technikę, musisz sformułować realistyczne oczekiwania w odniesieniu do tego, co chcesz osiągnąć. To, że pracujesz 40 godzin tygodniowo, nie oznacza, że jesteś w stanie zrealizować 80 pomodoro.
Technika Pomodoro – działaj !
Daj szansę technice pomodoro. Na razie nie próbuj jeszcze określać, ile pomodoro powinieneś realizować dziennie. Po prostu spróbuj zastosować tę technikę i notuj, ile udało Ci się zrobić w ciągu jednego tygodnia.
Gdy już wiesz, ile pomodoro jesteś w stanie zrealizować tygodniowo, wyznacz sobie cel na następny tydzień i przekonaj się, czy jesteś w stanie go osiągnąć. Sprawdź, ile pracy wykonałeś, i zastanów się, jak się czułeś, gdy udało Ci się zrealizować ustaloną liczbę pomodoro w danym dniu.
A jeśli ktoś będzie ci, przeszkadzał, to powiedz, że stosujesz nową metodą zwiększającą poziom wydajności twojej pracy. Pamiętaj, że optymalizacja czasu pracy spowoduje, że będziesz bardziej zadowolony ze swojej pracy i sprawi, że odzyskasz radość najpiękniejszych lat programowania!
Zapraszam do polubienia fanpage Facebook “Umiejętności miękkie w IT”
Ostatecznie w zamian za dostarczoną treść, proszę więcej uśmiechu w cyfrowym świecie!